Preventivní kastrace mladých potkanic a její výhody | CZKP
Český klub potkanů z.s.
Czech Fancy Rat Club


Preventivní kastrace mladých potkanic a její výhody

Snad každý, kdo doma měl nebo má svého potkaního mazlíka, slyšel o nejčastějším zdravotním problému potkaních holčiček. Ano, na mysli máme nádory mléčné žlázy.

Všeobecně se řadí u laboratorních potkanů na přední příčky nádorovitých onemocnění a stejně tak důvodů úmrtí nebo eutanázie. I když se v 90 % jedná o nezhoubný nádorový útvar, tak se ve své podstatě svým agresivním růstem a extrémními rozměry může stát svými vlastnostmi pro organismus zhoubným. I to je jeden z důvodů, proč by se nádory neměly nechávat zbytečně růst do větších rozměrů a raději se měly nechat odstranit co nejdříve. Čím menší nádor, tím menší operační zákrok, drobnější krvení nádoru, menší poškození okolích tkání a v neposlední řadě kratší doba anestézie.

Pokud ovšem máte potkaní holky jako mazlíka, tak je jednoznačně nejlepší volbou prevence vzniku těchto nádorů. A tou jest kastrace v mladém věku, ideálně ve stáří 4 měsíců. Včasná kastrace výrazně snižuje riziko tvorby nádorů mléčné žlázy. Cca po půl roce stáří jdou profylaktické hodnoty této preventivní kastrace prudce dolů. Stejně tak je kastrace prevencí prolapsu (vyhřeznutí) dělohy nebo pochvy, ve vzácnějších případech se můžete u nekastrovaných samic setkat i se záněty dělohy.

U výhřezu dělohy i krvácení z pochvy se jedná o akutní stav, kdy bývá nezbytné, co nejdříve vyhledat pomoc veterinárního lékaře. Čas hraje obrovskou roli a každá hodina navíc může u takto malého zvířete znamenat fatální následky. Jediným řešením tohoto stavu je ideálně okamžitá kastrace, při které se odstraňují vaječníky včetně dělohy. Z výše popsaného vyplývá, že se nejedná o snadný operační zákrok a navíc v době operace bývá organismus již do značné míry vysílen probíhajícím zdravotním problémem. Narozdíl od toho lze preventivní kastraci u mladých potkanic provést pouhým odstraněním vaječníků a to navíc bez nutnosti manipulace s jakýmkoliv jiným vnitřním orgánem.

Na veterině Animal Hope je prováděna preventivní kastrace šetrným přístupem malými otvory z boku přesně v místě umístění vaječníků. Tím je docíleno rychlého, šetrného zákroku a zejména rychlejší regenerace.

Autor: MVDr. Romana Kastlová, veterina Animal Hope

Pokud nejste slabší povahy, můžete se na odoperované nádory podívat. Zobrazit fotopřílohu


Jak citovat tento článek:

. Preventivní kastrace mladých potkanic a její výhody czkp.cz [online].
2023 [cit. 2023-01-27]. Dostupné z http://www.czkp.cz/ja-potkan/kdyz-onemocnim/nemoci-a-zdravotni-problemy/rozmnozovaci-soustava/preventivni-kastrace-mladych-potkanic-a-jeji-vyhody/.
Český klub potkanů z.s.

Czech Fancy Rat Club

czkp@email.cz

© 2013 - 2016

Všechna práva vyhrazena

webdesign: czgrafik.cz

programování webu: Lukáš Maleček (Dr.LuckyLuke)

Reklamní lišta poskytovatele prostoru: