Poranění oka
Příčina zranění
- Nehoda, zranění v potkaní rvačce
Poranění oka
Autor fota: Kateřina Rážová
Léčba
- I když poraněné oko vypadá více než děsivě, u jinak silného zdravého potkana se obvykle hojí výborně
- Posouzení poranění a léčba oka patří do rukou veterináře. Ten posoudí poranění, naordinuje vhodné léky. V případě, že je poranění rozsáhlé či zasahuje do hlubších vrstev oka zvážit, zda není lepší provézt enukleaci (vyjmutí oka)
- Obvykle se poranění léčí antibiotickými kapkami či mastičkami, v případě, že je pouze poraněné okolí oka, např. drápem rozseklá kůže víčka, oko se u zdravého potkana hojí rychle a bez zásahů
Potkan po enukleaci oka
Autor fota: Eliška Horáková
Případ z praxe – Pooky of Lobega (15.1.2006 – 22.10.2008)
- Při šarvátce s ostatními potkánky byl půl roku starý Pooky poraněn, měl natržené dolní víčko i oko (na první pohled bylo vidět poranění víčka, oka ale téměř ne).
- U MVDr. Mikulcové dostal právě kapky s ATB Gentamicin, které mu zachránili očko a částečně i zrak.
- První foto je foceno až tři dny od poranění, předtím vypadalo zranění ještě mnohem hůř…
- Text: Monika Lenerová; zdokumentovala: Eva Drimlová
-
-
Autor fota: Eva Drimlová
-
-
Autor fota: Eva Drimlová
-
-
Autor fota: Eva Drimlová
.
Případ z praxe – Poraněné očko Kirke, samoléčba
- Tento případ je výjimečný, léčba nemohla být provedena, protože samice kojila.
- Kirke byla nakrytá 12.11.2007 a 4.12.2007 porodila 12 miminek, všechna přežila.
- Podobně jako Pooky se poranila, ale protože byla březí, na zodpovědnost chovatele ATB nedostávala – silný potkan to díky „péči, lásce a vitaminům“ (citace majitelky) může zvládnout i bez nich
- Text: Monika Lenerová, celý příběh zde
-
-
Autor fota: Monika Lenerová
-
-
Autor fota: Monika Lenerová
-
-
Autor fota: Monika Lenerová
-
-
Autor fota: Monika Lenerová
-
-
Autor fota: Monika Lenerová
-
-
Autor fota: Monika Lenerová
.
Případ z praxe – Enukleace po mrtvičce, Zohan, krycí jméno potkan Od Krisicy
- Enuklace = chirurgické odstranění oka u potkana
- Pro prodělané mrtvičce měl Zohan otočenou hlavu na stranu. Protože potom byl ještě na operaci, dostal napáječku přímo „nad čumáček“, aby se k ní jednoduše dostal. Bohužel nikoho nenapadlo, že když zvedne hlavičku nahoru, tak si o kovovou část napáječky může ublížit. Zrovna toto se stalo a Zohan trefil napáječku přimo okem.
- Oko jsme ze začátku zkoušeli pouze prokapávat kapkami do očí, ale neúspěšně. Začalo odumírat, proto se náš „vrchní“ veterinář rozhodl o enukleaci.
- Po odebrání očka se rána velice rychle hojila, Zohanovi jsme podávali 10 dní antibiotika, nebyly žádné komplikace.
- Text: Lukáš a Romana Malečkovi
-
-
Autor fota: Lukáš Maleček
-
-
Autor fota: Lukáš Maleček
-
-
Autor fota: Lukáš Maleček
-
-
Autor fota: Lukáš Maleček
-
-
Autor fota: Lukáš Maleček
-
-
Autor fota: Lukáš Maleček
.
Případ z praxe – Enukleace po zranění, fuzz Steník
- Fuzz Steník se ke mně dostal 24.12.2014 jako tří/čtyř měsíční adopční myšák s podlomeným zdravím (foto 1). K problému se zánětem v oušku se mu bohužel druhý den pobytu u nás přidal i malý úraz. Po bezproblémovém seznámení se kluci asi nepohodli u misky a Steník si vysloužil malý škrábanec přes oko a tvář. Zranění nevypadalo vážně, škrábaneček byl sotva viditelný, přímo na oku nebylo vidět nic, nikde žádný porfyrin, Steník očko jen mírně přivíral (foto 2).
- Druhý den už bylo znatelné zranění i na bulvě (v podobě bílé zakalené skvrny) (foto 3), takže jsem naplánovala návštěvu u veterinářky, MVDr. Šikulové (byli jsme mimo bydliště). Nasadila antibiotické kapky s aplikací do oka pětkrát denně (Gentamicin) s tím, že do týdne by se mělo oko upravit. Bohužel oko se navzdory antibiotikům horšilo, bulva se postupně nalévala hnisem a krví, v průběhu těch pár dní léčby i několikrát praskla. Průběh byl telefonicky konzultován s veterinářkou, nechávaly jsme oku čas na zahojení.
- Za týden proběhla kontrola už u nás v Brně u MVDr. Kusákové na klinice Exovet. Oko už vypadalo dost bolestivě, bylo možné pokračovat v léčbě antibiotiky, ale i pokud by zabrala, bylo by nutné Steníkovi zakapávat oko s nejvyšší pravděpodobností do konce života. Což jsme předpokládaly, že by bylo docela docela dlouho, navíc Steník moc dobře nesnášel manipulaci a ošetřování. Naplánovala se tedy operace. Následující pooperační péči strávil Steník na veterině. Myšáka jsem dostala se zahojenou jizvou a posledním zbývajícím stehem ze vstřebatelného materiálu. Operace prý proběhla bez komplikací, oko se povedlo vybrat celé bez problému, ranka se hojila bez komplikací a Steník si do stehů nesahal. Zaléčen byl i zánět zvukovodu.
- Myslím, že se se ztrátou očka vyrovnal o dost lépe, než se zhoršenou rovnováhou způsobenou problémem v uchu.
- Text: Eliška Horáková
-
-
Autor fota: Eliška Horáková
-
-
Autor fota: Eliška Horáková
-
-
Autor fota: Eliška Horáková
-
-
Autor fota: Eliška Horáková
Jak citovat tento článek:
Tereza Nováková a kol.. Poranění oka czkp.cz [online].
2024 [cit. 2024-12-07]. Dostupné z http://www.czkp.cz/ja-potkan/kdyz-onemocnim/prvni-pomoc-akutni-stavy-urazy/poraneni-oka/.