Zastavení krvácení, poranění na těle | CZKP
Český klub potkanů z.s.
Czech Fancy Rat Club

Zastavení krvácení, poranění na těle

Příčina

Úraz, pokousání , nejčastěji po šarvátce mezi potkany.

Jak zastavit krvácení

I když rány mohou vypadat velmi drasticky, zachovejte klid!

Potkana primárně uklidněte, dejte však pozor při manipulaci s ním, může být po šarvátce velmi rozrušen, klidně na něj mluvte, hlaďte ho.

Postup

 • Ránu vydenzifikujeme – ideálně ředěná Betadine, peroxid a septonex velmi štípou a potkana ještě více rozruší! Pokud však doma jinou dezinfekci nemáte, lze použít i tyto.
 • Přiložíme pod tlakem vatový tamponek, vatový čtvereček nebo papírový kapesník, je možno i chladit ledem.
 • Můžeme využít některé z léčiv zastavujících krvácení.

K zastavení krvácení

 • Např. u zatrženého drápku (poranění malého rozsahu) je velmi účinný hypermangan (Manganistan draselný, KMnO4) , fialové krystalky– doporučuji na mírně navlhčenou vatovou tyčinku nabrat krystalek a pod tlakem přitisknout na ránu nebo odsypat krystalky například do víčka od PET lahve a prstík strčit přímo do krystalků
 • Septonex zásyp - ideální na škrábance a oděrky
 • Gelaspon (GelitaSpon) - sterilní, vstřebatelná želatinová houba k lokální zástavě krvácení, k tamponádě chirurgických ran, k vyplnění tkáňových defektů při operativních zákrocích, k ošetření povrchových ran. Použití: odtrhneme kousek houby a přiložíme na krvácející místo, houba se nasaje a přilepí, na ráně se může nechat – vytvoří strup, volně prodejné, Cena: cca 70 Kč/100 mg
 • Urgo Stop Krvácení nebo Blood stop (nosní tampony) – podobné gelasponu. Použití: stejné jako u gelasponu, volně prodejné, cena: cca 130 Kč/5 ks
 • Traumacel P – Sterilní vstřebatelný hemostatický zásyp k zástavě krvácení. Úplné hemostázy je dosaženo během 2 minut od aplikace. Použití: prášek se jen nasype na krvácející místo – výborně zastavuje krvácení, volně prodejné, cena: cca 110 Kč/2 g
 • Urgo Stop Krvácení Spray – použití: snadná aplikace, stačí jen nastříkat na ránu (výborné např. na „utržené“ drápky), volně prodejné, cena: cca 120 Kč/50 ml

Případ z praxe – Caike ILLEGAL Rats, tržné rány z potkaní šarvátky

 • U tržných ran (z potkaní rvačky) dole na fotografiích došlo jen k čistému roztržení kůže bez zasažení svaloviny, rány skoro nekrvácely a Caike během celého čištění doslova ani nepískla.
 • Obě rány jsme vydesinfikovali betadinou a potkanici umístili do čisté přepravky vystlané jen ubrousky, aby se do ran nedostaly nečistoty. Po třech hodinách v klidu a teple se rány samy začaly zatahovat, druhý den byla rána na břiše poloviční a za několik dní bez problémů srostla.
 • Rána nad nohou se hojila delší dobu, protože byla neustále „v pohybu“. Šití ale nebylo potřeba, vše jsme jen udržovali v čistotě a pravidelně čistili betadinou.
 • Text: Jana Veselá

Vnitřní krvácení

Po zraněních a pádech jsou ve většině případů vnitřní krvácení neslučitelná se životem, často nepomůže ani rychlá přeprava k veterináři, zvířátko je příliš malé. Nejčastěji najde majitel potkánka již po smrti, kdy příčinu smrti dokáže určit pitva.

Při komplikacích (tvoří se krevní sraženina, zdánlivě krvácení ustalo..) zvíře může umřít až za 24 hodin, kdy se krvácení obnoví, popř. na embolii (krevní sraženina ucpe srdce). Nejetičtější je nechat potkánka uspat a ušetřit ho tak zbytečného trápení.


Jak citovat tento článek:

. Zastavení krvácení, poranění na těle czkp.cz [online].
2023 [cit. 2023-12-08]. Dostupné z http://www.czkp.cz/ja-potkan/kdyz-onemocnim/prvni-pomoc-akutni-stavy-urazy/zastaveni-krvaceni-poraneni-na-tele/.
Český klub potkanů z.s.

Czech Fancy Rat Club

czkp@email.cz

© 2013 - 2016

Všechna práva vyhrazena

webdesign: czgrafik.cz

programování webu: Lukáš Maleček (Dr.LuckyLuke)

Reklamní lišta poskytovatele prostoru: