Něco na zub | CZKP
Český klub potkanů z.s.
Czech Fancy Rat Club

Něco na zub

Správné krmení je jedním ze základních stavebních kamenů dobrého zdraví našich potkaních miláčků. Než se začtete do konkrétních článků a nalistujete na potkaní recepty, shrňme si pár pravidel, jak správně krmit. Stěžejní je si uvědomit, že potkan je všežravec. Kromě základní krmné směsi (tu si buď mícháme sami, nebo kupujeme ve specializovaných obchodech) potřebuje i kvalitní bílkoviny, dále např. větvičky ovocných stromů nebo minerální kámen na broušení zubů, čerstvou zeleninu a ovoce atd.

Nároky na skladbu jídelníčku se liší dle věku, potkaní mládě bude mít jiné požadavky, než starý potkaní samec. Samostatný článek o výživě naleznete zde: ROZDĚLENÍ VÝŽIVOVÝCH DOPORUČENÍ DLE VĚKU POTKANA

koule_salat_jv

Čerstvá zelenina podávaná zábavnou formou
Autor fota: Jana Veselá

Denně podáváme čerstvou vodu, používáme speciální napáječky pro hlodavce, ideálně plastové s kuličkovým pítkem (žádné misky, skleněné napáječky, které se špatně čistí a podobně). Pokud je potkan např. nachlazený a do napáječky dostává čaj s medem nebo jitrocelovým/echinaceovým sirupem, velmi důsledně denně měníme za čerstvý. V opačném případě může čaj začít kvasit.

Nenechte se zmást na pohled líbivým krmením. Barevné granulky a sušené ovoce sice v pytlíku hezky vypadají, potkan ale konzumuje zbytečná barviva a přebytečné kalorie, které vedou k tloustnutí.

TEORIE JEDNÉ MISKY – dokud potkan nesní většinu v misce, nepřidávejte mu další krmení. Potkan se naučí, že může sníst jen to chutnější a nechává zbytky. Stejně tak s ovocem a zeleninou – potkany naučíme, že dostávají „pamlsek“ v podobě cherry rajčátka, kuličky vína a podobně. Pokud má potkan stále plnou misku, spoustu dobrůtek jako jsou dropsy pro hlodavce a piškoty, získáme časem vybíravého, nezdravého a  vypaseného myšáka. A to rozhodně nechceme…

Pokud Vám potkan začne reznout (zvlášť potkani tmavých barev mohou mít sklony k reznutí – srst na zadní části zad a zadečku „získá“ nehezký narezlý hnědý odstín), z velké části může být na vině právě krmení. Směs upravíme tak, aby neobsahovala kukuřici, barevné granulky, nepodáváme potkanům mrkev a podobně. Naopak přidáme např. mořskou řasu.

Bílkoviny by měly být opravdu kvalitní – do směsi můžeme přidat super prémiové granule pro psy nebo kočky (např. na webu granule.cz je výběr těch nejlepších), občas můžeme podat i kvalitní konzervy pro kočky nebo psy (správná konzerva by měla obsahovat hlavně maso, pokud jsou na prvním místě obiloviny a pak 4% masa a podobně, je to špatně…).

vejce_jv

Vajíčko můžeme nabídnout potkanům včetně skořápky
Autor fota: Jana Veselá

Zeleninu a ovoce podáváme omyté, čerstvé, dáváme pozor na příliš kalorické (sladké) ovoce. Ideální jsou třeba okurky, saláty,  rajčátka, ze sladších věcí jablko, hroznové víno a podobně. Zbytečně nepodáváme exotické ovoce, ne všechno je pro potkany vhodné. Stejně tak u zeleniny, která by mohla nadýmat.

Co potkan rozhodně nesmí dostat – kromě kořeněného a ostrého jídla zapomeňte také na čokoládu, uzeniny a tavené sýry, plesnivé a jinak znehodnocené potraviny, alkohol, kofeinové nápoje (cola, černé a zelené čaje, káva…), samostatná kapitola jsou jedovaté pokojové rostliny (pozor hlavně při venčení, běžně se doma pěstují např. fíkusy, fuchsie, muškáty…).

U variet potkanů jako je velveteen nebo long haired, upravíme i skladbu jídelníčku. Do směsi přidáme lněné semínko, podáváme více salátů (kvůli kyselině listové, prospěšné pro kůži a srst), v kvalitních psích granulích potkan dostává kromě bílkovin i další prospěšné látky pro srst (přimícháme do směsi).

velveteen_coat_young

Pěkná srst velveteen potřebuje kvalitní krmení (na fotce mládě)
Autor fota: Pavlína Šimáčková

Potkanovi můžeme přilepšit i naším jídlem, pokud např. vaříme brambory, rýži, bramborovou kaši, ovesnou kaši, vaříme kuřecí skelety atd. (vždy podáváme v malém množství a nekořeněné, nesolené).

rybi_kulicky_7

Recept pro potkany – rybí kuličky
Autor fota: Romana Měrková


Jak citovat tento článek:

. Něco na zub czkp.cz [online].
2023 [cit. 2023-03-28]. Dostupné z http://www.czkp.cz/ja-potkan/neco-na-zub/.
Český klub potkanů z.s.

Czech Fancy Rat Club

czkp@email.cz

© 2013 - 2016

Všechna práva vyhrazena

webdesign: czgrafik.cz

programování webu: Lukáš Maleček (Dr.LuckyLuke)

Reklamní lišta poskytovatele prostoru: