Jak na výstavy – krok za krokem | CZKP
Český klub potkanů z.s.
Czech Fancy Rat Club

Jak na výstavy – krok za krokem

O potkaních výstavách jste už určitě slyšeli a možná už jste se na nějaké i byli podívat, ale napadlo vás někdy přihlásit i svoje ocasaté miláčky? Možná si říkáte, že ten váš je přece ze zverimexu a na výstavu tedy nepatří, anebo vám běhá mráz po zádech při představě, kolik papírování a zařizování to musí obnášet. Čtěte dál a uvidíte, že to možná není tak komplikované, jak se zdá!

První a nejdůležitější věcí je mít potkana. :) A to klidně i ze zverimexu. Dále je nezbytné mít čas vyrazit na celodenní akci. Nemusíte být členem žádného klubu, ani mít potkana s PP. Potkaních výstav je v průběhu roku několik, většina se koná v Praze, ale najdete je i jinde po republice (Ostrava, Brno, …), přesné termíny a místa konání jsou na stránkách chovatelských klubů.

BIS_samice_JV

Sen každého vystavovatele :)

Když tedy vyberete ty největší fešáky z vaší smečky, musíte je přihlásit. Přihlašuje se většinou přes přihlašovací systém, který vás na vše jednoduše navede, nebo najdete jednoduchou přihlášku ke stažení opět na stránkách klubu. Způsob přihlašování vždy určují propozice k jednotlivým výstavám. Ty opravdu důkladně prostudujte, věnujte zvýšenou pozornost veškerým datům (uzávěrky přihlášek a plateb), časovým údajům (veterinární přejímka, vyhlášení výstavy) a podmínkám (stáří veterinárního potvrzení, povolené typy vlastních boxů) apod. Důležité je správně vyplnit kategorii, podle původu potkana se dělí na PET kategorii (bez PP) a oficiální (s PP), dále se dělí podle věku a podle pohlaví. Běžně je možné přihlásit potkánka od tří měsíců věku; horní hranice stanovena není, ale je vždy nutno zvážit kondici a zdravotní stav šampiona. Do přihlášky musíte také správně vyplnit typ uší a srsti, barvu srsti a znaky potkana. Pokud má potkan PP, tohle všechno z něj bez problémů vyčtete. S překladem názvů variet a barev (naše kluby používají jazykově rozdílnou terminologii) vám pomůže tento slovníček barev a znaků. U zvířátek bez původu se nebojte zeptat organizátorů mailem nebo na FB stránkách výstavy, v nejhorším vám potkánka určí až na místě posuzovatel. Poté nezapomeňte do určeného data (opět vyčtete v propozicích) zaplatit výstavní poplatky. Standardně se platí zápisné – tj. poplatek za přihlášku (obvykle do 150,-) a výstavné/klecné (obvykle do 100,-/1 potkan). Na jednotlivých výstavách se samozřejmě poplatky liší. Pořádající klub zpravidla snižuje zápisné svým členům a výstavné vystavovatelům s vlastním boxem (povolené typy jsou opět dohledatelné v propozicích. V každé kleci/boxe může být jen povolený počet stejného pohlaví.

Do konání výstavy nyní už nemusíte nic dalšího podnikat, poslední povinnosti vám nastanou až 2-3 dny před dnem D – musíte s potkany navštívit veterinu, aby váš veterinář zkontroloval jejich zdravotní stav a podepsal a orazítkoval vám zdravotní potvrzení. To generuje buď už automaticky předvyplněné přihlašovací systém, případně ho ke stažení naleznete na stránkách pořádajícího klubu. Určitě nezapomeňte přihlášeným potkánkům ostříhat drápky, aby posuzovatelé a přejímající veterinář nebyli samý šrám. O předvýstavní úpravě pojednává tento článek.

Veterinární přejímka

Veterinární přejímka

Na výstavu se dostavte tak, abyste stihli veterinární přejímku (časové rozmezí je uvedeno v propozicích), kde vám potkany před vpuštěním do výstavních prostor ještě zkontroluje veterinář, dostanete číslo klece vašeho potkánka, případně drobný sponzoring. Podle čísla vyhledáte „svoji“ klec a v ní ubytujete své miláčky na celou dobu výstavy. Nezapomeňte jim s sebou vzít napáječku a hamak (neměl by být „zalízací“), krmení a podestýlka bývá na výstavách k dispozici.

vystava_41

Výstavní ubytování

Poté, co všichni potkani projdou přejímkou, se začne posuzovat. Posuzování potkanů probíhá úplně jinak než je tomu například u psů. Posuzovatel sedí u stolu, někdy i v jiné místnosti, a tzv. nosiči mu postupně nosí klece s potkany. Posuzovatel si odebere potkana z klece, prohlédne si ho a vše nadiktuje zapisovateli, který zapíše body i s případnými poznámkami a sečte výsledné skóre. Potkánek nemusí umět žádné speciální kousky, ale samozřejmě nesmí kousat, musí snést manipulaci cizí osobou. Jako majitel potkana se posouzení můžete zúčastnit, ale nesmíte do něj nijak zasahovat. Rozhodně to ale není povinnost, takže klidně můžete na celý den někam odběhnout. Na druhou stranu ale nemáte jak zjistit, kdy bude váš potkan posouzený, takže se může klidně stát, že posuzování zmeškáte.

vystava_14

Odborné posouzení

Kromě „soutěže krásy“ zpravidla na výstavách probíhají také další aktivity. Na většině výstav volí návštěvníci „potkana sympatie“. Dle pokynů propozic bývá možno přihlásit fotografii do tématické soutěže, o té nejlepší opět rozhodují hlasováním návštěvníci.

Ubytování myšáků

Ubytování myšáků

A v neposlední řadě bývají také pořádány závody v agility. Tento potkaní sport k nám přišel ze Švédska a v Českém klubu potkanů se soutěže pořádají už od roku 2013. Že o potkaních agility slyšíte poprvé? Více se dočtete zde.

vystava_35

Potkaní agility

Po posouzení všech potkanů jsou ke klecím rozdány hodnotící lístky. Vašemu zvířátku bude hodnocen nejen exteriér dle standardu (typ a stavba těla, váha a velikost, hlava, oči, uši, barva, znaky a srst), ale také kondice a povaha a samostatné body potkánci získávají také za celkový dojem. Celá výstava následně končí vyhlášením výsledků. Pak už stačí jen pobrat ceny, uklidit si případně po svých zvířátcích vypůjčenou výstavní ubikaci, a můžete vyrazit domů. :)

vystava_33

Ceny pro vítěze

Na závěr nutno dodat, že výstavy jsou běžně za drobný příspěvek pro pořadatele přístupny veřejnosti. Každá výstava je jedinečná jak programem, tak vystavovanými zvířaty. Neváhejte proto, seberte děti, babičky, tetičky a přijďte se podívat! Berte je, prosím, ohled na vystavovaná zvířátka, zbytečně nehlučte, neklepejte na boxy, (hlavně v rámci vlastního bezpečí) nestrkejte prsty, ani nic jiného, mezi mříže, hlídejte si svoje ratolesti a dbejte případných instrukcí pořadatelů. A hlavně – užívejte si pohled na tolik krásných potkanů pohromadě! :)


Jak citovat tento článek:

. Jak na výstavy – krok za krokem czkp.cz [online].
2024 [cit. 2024-04-16]. Dostupné z http://www.czkp.cz/ja-potkan/vse-kolem-me/jak-na-vystavy-krok-za-krokem/.




Český klub potkanů z.s.

Czech Fancy Rat Club

czkp@email.cz

© 2013 - 2016

Všechna práva vyhrazena

webdesign: czgrafik.cz

programování webu: Lukáš Maleček (Dr.LuckyLuke)

Reklamní lišta poskytovatele prostoru: