Stříhání drápků | CZKP
Český klub potkanů z.s.
Czech Fancy Rat Club


Stříhání drápků

Potkan si obrušuje drápky sám při pravidelných procházkách po místnosti nebo o vybavení klece (dobré je dát do klece  do záchůdku třeba dlažební kostku). Někdy to ale není dostačující a je potřeba mu drápky zkrátit, protože u přerostlého drápku hrozí zatržení nebo zalomení. Stříhají se většinou jen drápky na zadních packách, na předních to jde také, ale obvykle to opravdu není potřeba. Použijte k tomu buď kleštičky a nebo nůžky na manikúru, případně speciální kleště/nůžky na drápky.

zatrzeny_drap_monika_lenerova

Zalomený drápek
Autor fota: Monika Lenerová

Rozhodně by jste na to měli být dva! Jeden bude potkana držet a druhý stříhat. Sami to rozhodně ze začátku nesvedete. Potkan bude mít snahu se ze sevření dostat, i když ho samotného stříhání nebolí, je mu celá procedura prostě nepříjemná. Později zvládneme ostříhat drápky i sami. Nejjednoduší je se posadit, myšáka si položit na nohu, jednou rukou ho přidržet a druhou stříhat.

Prerostle_drapky_JV

Přerostlé drápky u staré potkanky, přirozeně je již nezbrousí, je nutné pravidelně zkracovat
Autor fota: Jana Veselá

Dávejte velký pozor, aby jste nestřihli příliš!! V drápcích se totiž nachází žilka. Jde dobře vidět proti světlu, kdyby se náhodou stalo, že do ní omylem stříhnete…neděste se, potkánkovi bude drápek celkem dost krvácet, ale stačí pacinku omýt studenou vodou, případně ochladit ledem, a vydezinfikovat. Potkana vraťte do klece až přestane krvácet! (Pokud by se krvácení nedařilo zastavit, použijte tvz. „tinkturu negru“, černý roztok hypermanganu, kterým krvácející špičku drápku „spálíte“. Stačí použít opravdu JEN JEDNU KAPKU, tinktura se nesmí dostat jinak než na špičku drápku! V 99% se krvácení zastaví.) S drápky by vám měl pomoct i zkušený veterinář.

nuzky_na_drapky_2-jana_vesela

Speciální nůžky na drápky (kleštičky na nehty ale odvedou stejnou službu)
Autor fota: Jana Veselá

Pozor: na výstavách pořádaných Českým klubem potkanů je povinnost mít drápky vystavovaných potkanů zkrácené, a to ještě před přejímkou!
102_klesticky_drapky_jana_vesela

Kleštičky na nehty vhodné ke stříhání drápků
Autor fota: Jana Veselá

Autor: Michaela Trčalová, Doplnila: Jana Veselá


Jak citovat tento článek:

. Stříhání drápků czkp.cz [online].
2023 [cit. 2023-01-27]. Dostupné z http://www.czkp.cz/ja-potkan/vse-kolem-me/strihani-drapku/.
Český klub potkanů z.s.

Czech Fancy Rat Club

czkp@email.cz

© 2013 - 2016

Všechna práva vyhrazena

webdesign: czgrafik.cz

programování webu: Lukáš Maleček (Dr.LuckyLuke)

Reklamní lišta poskytovatele prostoru: