Abscesy | CZKP
Český klub potkanů z.s.
Czech Fancy Rat Club

Abscesy

Článek je rozdělen následovně:

Abscesy – obecné shrnutí

Co je absces?

Absces je úplně jednoduše řečeno zapouzdřený hnis, neboli nově vzniklá dutinka vyplněná hnisem po proběhlém zánětu ve tkáni. Obvykle se vyskytuje přímo pod kůží, se kterou je spojen, což často souvisí s mechanismem vzniku. Tímto spojením ho můžete rozeznat např. od nádoru mléčné žlázy, ten je pod kůží uložený volně.

Abscesy se mohou vyskytnout po infekci téměř v každé tkáni v těle, nejčastěji se jako chovatelé setkáváme s těmi povrchovými, často po zranění atd. (viz níže).

Obtížnost léčení abscesu a nutnost dostatku zkušeností spočívá v tom, že je dutina abscesu ohraničena tzv. pyogenní membránou (obranná reakce těla – opouzdření granulační tkání) a je nutné ji při čištění narušit (chirurgicky či dezinfekčními roztoky a pravidelnými průplachy).

Charakteristické pro abscesy je tzv. „zrání“, to trvá různě dlouho. Jakmile se na povrchu kůže vytvoří černý propadlý strup (znekrotizovaná kůže), můžeme ho v případě dostatečných znalostí a zkušeností vyčistit.

Hluboké abscesy (např. ve svalech) mohou prorazit na povrch nebo do tělní dutiny tzv. píštělí (volně přeloženo: vytvoří si chodbičku), do tohoto stádia bychom absces neměli nechat dojít, jelikož se jedná o nebezpečný stav a obvykle vyžaduje chirurgické vyčištění.

Snadno se dá absces poznat i podle velmi silného zápachu po odstranění stroupku, případně pokud absces praskne (rozhodně bychom prasknutí abscesu měli předejít včasným vyčištěním). Hnis může mít žlutou až zelenou barvu, různou konzistenci, což je dáno typem bakterie, která hnisání způsobila. U potkanů se typicky vyskytuje spíš hnis „hustější“ v porovnání například s lidmi. Rozhodně není domácí čištění pro slabší povahy, zápach je opravdu pronikavý a dokáže způsobit až nevolnost chovatele, zároveň je nutné věnovat se čištění opravdu důkladně.

Absces je často pouze lokální reakcí organismu na infekci, ovšem může být také projevem systémové infekce (snížená imunita, probíhající infekce) nebo může při nedostatečné terapii způsobit další šíření mikrobů a sepsi.

Jak vzniká?

Obvykle poraněním zvířete (kousnutím, škrábnutím atd.), kdy se do rány dostane infekce (např. „bitka“ mezi samci) a rána se na povrchu uzavře, osina v krmení, u bezsrstých potkanů může dojít k zanícení chlupových folikulů, zaznamenaný byl kus ostrých hoblin vražený do podkoží při bitce samců.

Abscesy z jiných příčin, než je zranění, se nejčastěji vyskytují u starších zvířat, zejména u samců, u samic na bříšku, případně u uší. Starší potkan se zhoršenou pohyblivostí se již nedokáže správně očistit, zejména ouška je nutno pravidelně ale s citem čistit, také bříško a okolí genitálií pravidelně omývat.

U samců jsou abscesy poměrně běžné na břiše, v okolí genitálií, kterými se dostává infekce dovnitř. Následně se zapouzdří, můžou bránit močení, částé jsou opakované infekce, kdy se nesprávně zaléčený absces neustále vrací na stejné místo. Řešením je opravdu důkladné a časté čištění vzniklého abscesu, co nejsterilnější prostředí a ideálně zákrok veterináře. Samozřejmě také prevence.

U starších samců pravidelně kontrolujeme předkožku (jemně přetáhneme kůžičku na penisu), při vzniku tzv. „zátky na penisu“ – potkan si sám penis nezvládne pravidelně čistit.

Jak léčit?

Správný postup u léčení abscesů je postupné vyhojování zevnitř. Rána se nesmí uzavřít, došlo by k opětovnému hromadění hnisu. Špatně zaléčený absces se navíc může stálé vracet na stejné místo, případně se rozšířit a způsobit další abscesy po těle.

Léčba bývá u složitějších případů (rozsáhlé abscesy, indisponovná místa např. hlava, okolí genitálií) doprovázena i podáním celkových antibiotik (např. baytril).

Domácí léčení je pouze pro zkušené. Poprvé určitě navštivte prověřenou veterinu, kde se věnují i hlodavcům.

U nebezpečnějších/citlivějších míst (např. hlava a okolí pohlavních ústrojí) je vždy nutné zajít do veterinární ordinace. Pamatujte na to, že jakýkoliv nález boule na hlavě potkana je nebezpečný a může mít mnoho příči. Oblast je hodně prokrvená a nachází se zde citlivé struktury a kůže je na mnoha místech přímo v kontaktu s kostí.

V momentě, kdy se zánět dostane ke kosti (lze prověřit rentgenem), je jakákoli léčba téměř zbytečná, úspěšné vyléčení se rovná zázraku. Zbývá pouze eutanazie.

Abscesy na těle

Léčba – jen pro zkušenější

Co budeme potřebovat?

  • Dva páry rukou – pomocníka, který bude potkana držet, v opačném případě riskujeme nedostatečné vyčištění či zranění potkana.
  • Betadine dezinfekční roztok či roztok hypermanganu (slabě růžový)
  • Peroxid vodíku (není třeba, ale hodí se)
  • Gázové tamponky.
  • Vatové tyčinky do uší „uchošťoury“
  • Pinzetu, ostré nůžky – vydenzifikované!
  • Nůžky na ostříhání srsti okolo abscesu.
  • Injekční stříkačku (bez jehly) 1 ml, 2ml nebo 5 ml
  • Vhodné je sehnat si kanylu nebo kočičí katetr (plastový tenký násadec na injekční stříkačku). Po odstranění jehly a případném zkrácení na vhodnou délku se s ním skvěle vyplachují hlubší abscesy – lze zvládnout i bez něj.
  • Karanténní klec připravenou předem s co nejčistějším prostředím – bez podestýlky, pouze na přebalovacích poduškách pro děti (či čůracích poduškách pro štěňátka).
  • V některých případech antibiotika.

Postup:

  • Absces se projevuje jako tvrdá, často kulatá strukura na těle potkana. Často lze vidět i místo kousného poranění, předcházející jeho vzniku, někdy si však všimneme až bouličky.
  • Pokud absces není vyzrálý, doporučuji počkat. V případě malých poranění případně začít podávat antibiotika (dále ATB), čímž urychlíme vyzrání abscesu a zajistíme zároveň krytí rány při následném čištění.
  • Když je absces vyzrálý (vytvoří se černý propadlý strup), necháme ho odmočit (potkánkovi vatičkou strup namočíme teplou vodou, podle místa abscesu – je možné podržet potkánkovi bříško v teplé vodě).
  • Vystříháme okolní srst – OPATRNĚ.
  • Povrch kůže v místě abscesu vydenzifikujeme např. zředěnou Betadinou.
  • Opatrně stroupek pomocí pinzety a nůžtiček odstraníme (vše vydezinfikované např. v roztoku betadine!) – pozor na živou tkáň (růžová linie), stroupek by měl jít pinzetou jemně oddělit s minimem krvácení.
  • Začne vytékat hnis (viz výše – není pro slabší povahy!).
  • Vatovými tyčinkami namáčenými do roztoku betadine z „kapsičky“ po abscesu odstraníme všechen hnis. Důkladně až po narušení spodiny kapsy (může slabě krvácet).
  • Nyní je vhodné potkana pevně chytit a vypláchnout kapsu peroxidem vodíku, který zbytky nekrotické tkáně „vyšumí“ z rány ven, je to však nepříjemný zákrok (avšak učinný), po vyšumění začneme kapsu proplachovat roztokem betadine (viz další krok).
  • Kapsičku vypláchneme pomocí stříkačky naplněné roztokem betadine zředěného do světle hnědé barvy tzv. „řezaného piva“ nebo světle růžového roztoku hypermanganu. Přitom dáváme pozor, abychom byli jemní a neporanili tkáň. Oplachujeme opakovaně, dokud nevytéká co nejčistější dezinfekční roztok.
  • Pravidelně vyplachování opakujeme až do zahojení. Rána po abscesu se musí vyhojit nejprve zevnitř, proto ze začátku proplachujeme klidně každé 3 hodiny (nebo alespoň 3x denně, poté od 3. dne do vyhojení stačí 2x denně).
  • Okolí rány můžeme natírat mastí, která zabrání zatažení rány a podpoří hojení (např. Betadine mast, Infadolan).
  • Pokud by se ranka zavírala a stále se hromadil hnis, je nutné ji opět vytvořit a stále čistit.
  • Třetí den je už většinou ranka zatažená a hojí se. Stále ovšem proplachujeme až do zahojení a zastavení tvorby hnisu.


Léčba abscesu na břiše – postupný vývoj

Na fotografiích níže můžete sledovat postupnou léčbu běžného abscesu, nacházejícího se na břiše potkaního samce.

Na fotografiích je vidět otevřená rána a hnis, pokud vám tyto obrázky nevadí, klikněte na odkaz níže.
Zobrazit fotopřílohu léčby abscesu na břiše.


Případ č. 1: Abscesy po celém těle (popis léčby)

Fotografie a postup léčby popisují Dirka, potkaního samce, který se nepohodl se spolubydlícími v kleci. Za informace děkujeme Monice Lenerové, ChS Potkan Marvel.

„Samci, se kterými bydlel Dirk už delší dobu, se s ním z ničeho nic porvali. Protože byl skoro holý, obdržel plno menších ran a škrábanců, velké kousance naštěstí skoro ne. Přesto se některá poranění zanítila a Dirk tak měl po celém těle spoustu abscesů. Na veterině dostal antibiotika Enroxil, dva týdny bylo vše skoro beze změny, spíš ještě horší… Začaly se mu dokonce dělat abscesy i tam, kde neměl žádnou ránu. Nedávali jsme mu už moc nadějí. Mysleli jsme si, že abscesy jsou až druhořadé, podnícené skrytou nemocí. Nakonec vše dobře dopadlo, léčení sice trvalo zhruba šest týdnů, vymačkávat a ošetřovat abscesy bylo potřeba několikrát za den. Dle veterinářky jsme mu tím ale zachránili život. Ubranou váhu (přes 130 g) brzy nabral zase zpátky.

Dirk z Myshakova – dumbo, double-rex, mink, solid, 29. 12. 2004 – 10. 5. 2007“

Na fotografiích jsou vidět otevřené rány a hnis, pokud vám tyto obrázky nevadí, klikněte na odkaz níže.
Zobrazit fotopřílohu případu č. 1.


Případ č. 2: Absces na zádech (popis léčby)

Léčba rozsáhlého abscesu na zádech, text Jana „Wren“ Veselá, ChS ILLEGAL Rats.

„Dumka se nejspíš porvala s kamarádkou v kleci, na zádech měla pěkný škrábanec. I přes vydezinfikování se Dumce rána zanítila a utvořil se jí na zádech nenápadný strup, který se ale rychle rozšířil – kůže velmi rychle nekrotizovala.

Na fotografiích je vidět celý vývoj léčby. Odstranili jsme hlavní stroupek, vyčistili hnis pod ním. Protože byl strup na zádech opravdu velký, postupně jsme čistili dál, při každém výplachu, odstranění dalšího kousku strupu a vyčištění zánětu pod ním. Ošetřenou část jsme oplachovali zředěnou betadine a natírali bepanthenem, podávali immunovet. Cca tři týdny trvalo aktivní léčení. Poslední fotografie je pořízena dva měsíce po zahájení léčby, kůže je krásně zacelená, srst dorůstá. Absces se znovu nevrátil, úspěšně jsme ho vyléčili.“

Na fotografiích jsou vidět zanícené a otevřené rány, pokud vám tyto obrázky nevadí, klikněte na odkaz níže.
Zobrazit fotopřílohu případu č. 2.


Případ č. 3: Absces na pupíku u mláďat – zánět pupečníkového pahýlu (popis léčby)

Tzv. zánět pupečníkového pahýlu může nastat do pár dní po porodu, do rány se dostane infekce a pod kůží se objeví boule naplněná hnisem. Bouličku je nutné propíchnout sterilní jehlou a vydezinfikovat. Pokud si nevíte rady, obraťte se raději na zkušeného veterináře. Ne vždy je ale léčba takto jednoduchá, jak je popsáno níže.

Za popis problému děkujeme Elišce Riegrové, ChS Z Jablonce.

„U jedné samičky ve vrhu se objevil druhý den po narození absces v oblasti pupku. Vypadal jako jakýsi puchýř naplněný hnisem (viz obrázek). Důvodem bylo zanesení nečistot do pupku po odstranění pupeční šňůry po porodu. Absces jsem otevřela a hnis vyčistila. Dočista ho potom odstranila mamina. Asi dva dny se zdálo, že tím problém skončil, ale absces se objevil znovu a ještě několikrát. Čistila jsem ho mírně naředěným roztokem Betadine, následně mi přišlo lepší nanášet mastičku Betadine a vmasírovat jí dovnitř, protože absces u několikadenního mláděte byl miniaturních rozměrů a vpravit dovnitř roztok nebylo snadné. Absces po vyčištění vždy zmizel a několik dní to vypadalo, že je to již v pořádku, ale utvořil se znovu. Po zhruba třech týdnech marného boje jsem malou samičku odnesla na veterinu s tím, že dostane slabá antibiotika, jak jsme byli předem domluvení s veterinářkou. Bohužel se ale ukázalo, že je již pozdě, absces konečně zmizel, ale díky jeho přítomnosti byla v oblasti pupku narušena břišní stěna a tím pádem zde vznikla kýla, kterou jsem z neznalosti považovala za zrající absces.

Vznik kýly jsem pravděpodobně zapříčinila sama nedostatečnou léčbou abscesu, jelikož jsem se snažila vyhnout podání ATB mláděti. Ale včasné nasazení antibiotik by s největší pravděpodobností včas zastavilo tvorbu abscesu a umožnilo zahojení břišní stěny.“

Zánět pupečníkového pahýlu

Zánět pupečníkového pahýlu

Abscesy na hlavě

Jak postupovat

  • Absces se projevuje jako tvrdá, často kulatá strukura na těle potkana. Často lze vidět i místo kousného poranění, předcházející jeho vzniku, někdy si však všimneme až bouličky.
  • Léčbu abscesů na hlavě a na dalších citlivých místech (genitálie atd.) je vždy lepší nechat na veterináři, neodborným zákrokem můžete potkanovi víc ublížit, než pomoct.
  • Postup je shodný jako u klasického čištění abscesu, pokud se ale neutvoří stroupek, musí se kapsa proříznout.
  • Na hlavě se nachází citlivé struktury, které jsou bohatě krveny a inervovány. Neodborný zákrok by mohl mít fatální následky!
  • Boule na hlavě vždy neznamená absces, je nutné odlišit pouhý absces od hlubokého zánětu ucha manifestujícícho se zduřením, onemocněním zubů a zejména od pro potkany typického nádoru Zymbalovy žlázy (který veterináři často z neznalosti považují za absces!) viz článek „Tumor Zymbalovy žlázy“.
  • Abscesy na hlavě často souvisí se zánětem uší, kdy se do ouška dostane infekce. Zapouzdří se a následně se manifestuje zduřením či provalením hnisu na povrch pod ušním boltcem. Léčba následně může být velmi složitá a je zde riziko zasažení vnitřního ucha nebo mozku, projevující se narušením koordinace, přepadáváním, přetáčením, neovládáním pacek a pohybů.
  • Léčbu abscesů na hlavě VŽDY doplníme antibiotickou léčbou!
  • Obecně bohužel absces na hlavě znamená nepříznivou prognozu s velmi obtížnou a zdlouhavou léčbou, kterou je nutné provézt opravdu důkladně, nejlépe chirurgicky odborným veterinárním lékařem.


Případ č. 4: Absces na hlavě – postupný vývoj, fotodokumentace

Na fotografiích je vidět otevřená rána a hnis, pokud vám tyto obrázky nevadí, klikněte na odkaz níže.
Zobrazit fotopřílohu případu č. 4.


Případ č. 5: Absces na čelisti pod uchem (popis léčby)

Složitost léčby abscesů na hlavě popisuje Kristýna Staněk – Jarešová, ChS Od Máji. První dvě fotografie jsou vyfoceny po operaci abscesu, v ráně je vidět zavedený drén, aby nedošlo k uzavření rány a hnis mohl ven. Na dalších dvou fotografiích je drén odstraněný, dva týdny po operaci se rána hojí. Bohužel Hasánka se nepodařilo vyléčit, absces byl příliš hluboký.

„Samec Hasánek byl vždy naprosto zdravý a bez jakýchkoliv problémů. Dne 4. 10. 2009 jsem u něj ale zpozorovala nesouměrnost hlavy. Na čelisti pod uchem byla boulička o velikosti cca mezi hráškem a višní. I když zvířata pravidelně venčím, ničeho jsem si předtím nevšimla. Po bližším prozkoumání jsem také dostala podezření na zánět v uchu. Samec se projevoval naprosto normálně a nevykazoval žádné příznaky neduhů, přesto jsme hned ten den navštívili Vetcentrum, kde nám byl potvrzen absces, zánět v uchu a prasklý ušní bubínek. Velmi nepříznivá diagnóza s minimální nadějí na úspěšnou léčbu, protože byl absces zkrystalizovaný, tvrdý a navíc na kosti.

Hasan Hasák ve svých víc než dvou letech byl i přes svou nemoc aktivní a plný energie. Proto jsem se rozhodla s abscesem bojovat a na otázku veterináře: „Máte zájem o chirurgii?“, bez váhání odpověděla ano.

Po dva dny Hasánek dostával dvojkombinaci antibiotik Marbocyl5mg (3/4 ráno a večer), Synulox50mg (prý dobrý na abscesy; menší půlka tablety ráno a večer), kapky do ucha Floxal(3-4x denně). Samotná operace proběhla 6. 10. 2009, trvala přes hodinu a Hasan při ní ztratil hodně krve. Do vyčištěné rány mu byl zaveden drén, který se musel 3x denně proplachovat pomocí kanily roztokem Betadine s vodou (zředěné do barvy řezaného piva). Nadále jsme pokračovali v užívání ATB a kapek do ucha.

Cca za týden od operace byl Hasanovi vyjmut drén, ránu jsme stále proplachovali Betadinou a na noc ještě vtírali mastičku.

Po dvou týdnech od operace Hasan dobírá Synulox a stále vykapáváme ouško. Ke dni psaní tohoto příspěvku (22. 10. 2009) pak můžu konstatovat, že stále chodíme na kontroly. Jestli bude Hasan úplně v pořádku, se ale zatím neodvažuji říct.“

Na fotografiích je vidět otevřená rána, hnis a dren, pokud vám tyto obrázky nevadí, klikněte na odkaz níže.
Zobrazit fotopřílohu případu č. 5.


Případ č. 6: Absces (klabonos) na hlavě (popis léčby)

Léčba rozsáhlého abscesu na hlavě, text Jana „Wren“ Veselá, ChS ILLEGAL Rats.

„Dvouleté samici Gie se velmi rychle na hlavě utvořil malý klabonos, ihned jsme jeli na veterinu Erika. Tam zahájili léčbu antibiotiky s tím, že by mohl zánět ještě ustoupit. Léky nezabíraly, došlo k rozšíření abscesu směrem k oku, jak je vidět na fotografiích. Protože byla Gia do té doby naprosto zdravá, bez nádorů a s tuhým kořínkem po mamince, rozhodli jsme se udělat všechno, co půjde. Gia dostala kombinaci antibiotik, mast na oko, léky na bolest, podávali jsme immunovet, echinaceu v napáječce, čistili jsme a pravidelně chodili na kontrolu. Přesto se stav pozvolna horšil, absces se stále rozšiřoval. I když byla Gia velmi dobrý pacient, držela při čištění, přijímala léky, smiřovali jsme se s tím, že bude muset na operaci – oko začalo nekrotizovat. Před operací jsme nechali udělat rentgen hlavy, ukázalo se ale, že je absces až v lebce. Operace by byla zbytečná. Giu jsme se, po dvou týdnech léčby a po poradě s veterinářkou, rozhodli nechat uspat. Další léčba by byla jen prodlužování konce. Celá léčba stála pro představu cca 4-5tis., snažili jsme se udělat maximum, bohužel. Gie jsme život nedokázali zachránit.“

Na fotografiích je vidět otevřená rána, pokud vám tyto obrázky nevadí, klikněte na odkaz níže.
Zobrazit fotopřílohu případu č. 6.

Abscesy ve vnitřních orgánech

  • Abscesy se mohou manifestovat také ve vnitřních orgánech. U potkanů jsou popsány abscedující pneumonie (abscesy v plicích), vnitřní ucho a následně mozek.
  • Léčba a prognóza těchto abscesů je velmi nejistá, spočívá v antibiotické a imunostimulační léčbě. Ovšem po vyléčení se absces hojí vazivovou jizvou a pokud se vytvoří v takto citlivé tkáni, vždy musíme počítat s celoživotními následky na zdraví.


Případ č. 7: Absces na mozku

Text Tereza Nováková, Ch.s. Od Krisicy

Bohužel případ se smutným koncem, kdy byl absces na mozku chybně diagnostikován a nesprávně léčen (prokázán až pitevně).

„Roxy měla rok a byla do té doby naprosto zdravá samice v plné kondici a nejlepším věku. Proto mne velmi překvapilo, když jsem ji jedno ráno našla ležet bezvládně na dně klece, nedokázala se postavit ani přijímat potravu. Okamžitě jsme vyrazili na veterinu, bohužel zrovna nebyla přítomna doktorka, věnující se potkanům a byla provedena chybná diagnoza. Přítomný doktor zkonstatoval velmi nepříznivý stav, ke kterému se blíže nevyjadřoval a řekl, že se nedá nic dělat, přesto jsem si vyžádala alespoň zavodnění, vitamíny, dále nám přidali homeopatika na akutní stavy. Roxy jsme neustále zahřívali, napájeli a dokrmovali kašovitou stravou s immunovetem. Chodili jsme i na subkutánní injekce s vitamíny a glukozou. Její stav se krátce zlepšil, ale pak upadla do hlubšího komatu, kdy jsme se rozhodli již více netrápit a nechali ji uspat. V tomto stavu byla celkem 5 dní.

Při následně provedené pitvě byl nalezen rozsáhlý absces na mozku, který zaujímal téměř 1/2 mozku. Usoudila jsem, že se absces vytvořil na základě skrytě probíhající infekce ucha, která rychle prostoupila až do mozku. Barva hnisu byla zelená, což ukazuje na infekci Pseudomonas aeruginosa.

Další incidence v chovu nebyla zaznamenána.

Bohužel diagnoza nebyla provedena správně. Je v těchto případech velmi obtížná, ale jsem toho názoru, že byla jistě na místě minimálně antibiotická léčba. Nelze ovšem říci, zda by Roxy neměla celoživotní následky.

Na fotografiích je vidět pitva mozku a absces na něm, pokud vám tyto obrázky nevadí, klikněte na odkaz níže.
Zobrazit fotopřílohu případu č. 7.




Český klub potkanů z.s.

Czech Fancy Rat Club

czkp@email.cz

© 2013 - 2016

Všechna práva vyhrazena

webdesign: czgrafik.cz

programování webu: Lukáš Maleček (Dr.LuckyLuke)

Reklamní lišta poskytovatele prostoru: