Jak krmit – rozdělení výživových doporučení dle věku potkana | CZKP
Český klub potkanů z.s.
Czech Fancy Rat Club

Jak krmit – rozdělení výživových doporučení dle věku potkana

Základem všeho je dobře znát potřeby potkanů co se jejich stravování týče. Jsem přesvědčena, že vhodná a správně vyvážená strava má ohromný vliv nejen na jeho dobrou tělesnou kondici, ale je také zárukou pevného zdraví a s tím spojené dlouhověkosti. Nesprávná výživa může vést ke spoustě zbytečným zdravotním problémů a proto je třeba neplést si potkana s popelnicí. Z hlediska stravování bych život potkana rozdělila do třech stádií:

1. Potkan ve věku 5 – 18 měsíců

Je to stádium potkaního života, kdy ho už v případě oné spodní věkové hranice nepovažujeme za mládě, stejně tak jako ho v případě horní věkové hranice ještě neházíme do „starého železa“. Dalo by se říci, že je to potkan „v nejlepších letech“.

Sacharidy

Strava

Strava

Patří mezi základní složky potravy v jakémkoli věku potkana a tvoří největší podíl z jejich celkového energetického příjmu za den. Jsou velmi důležitým zdrojem energie pro jejich každodenní aktivitu. Sacharidy můžeme rozdělit na jednoduché a složené. Jednoduché sacharidy už není možné dále štěpit a jsou pro tělo tedy okamžitým zdrojem energie. Mezi potraviny obsahující tyto sacharidy patří např. řepný a třtinový cukr, med, ovoce… Složené sacharidy jsou pro tělo na zpracování poněkud složitější, a proto dodávají tělu energii podstatně déle a v postupných dávkách. Jsou pro tělo daleko vhodnější. Mezi potraviny obsahující složené sacharidy patří především obiloviny, ale také brambory, rýže, těstoviny (nejlépe celozrnné), z části také zelenina… Jestliže tělo potkana nestihne rozložené sacharidy spotřebovat, uloží je ve svalech a játrech ve formě tzv. glykogenu. Podíl sacharidů v jídelníčku potkana je velmi vysoký, co se tedy stane s nespotřebovanými a neuloženými cukry? Tělo je přemění na tukové zásoby, jednoduché. Jestliže tedy potkan nemá dostatek pohybu, je pochopitelné, že jeho tělo nestihne přijaté sacharidy spotřebovat a to i přesto, že je jeho metabolismus mnohem rychlejší než ten náš a obezita je na světě. Takže nejen nadměrné množství tuků může vést k obezitě, ale i sacharidů. Pro dobrou kondici a udržení váhy je tedy pro potkana pohyb skutečně důležitý. Nejlepší je samozřejmě pohyb každodenní, takže mu ho určitě dopřejme.

Bílkoviny

Další základní složkou jejich potravy jsou bílkoviny. Toto je snad nejvíce problematická složka jejich jídelníčku. Stejně tak jako malý příjem bílkovin, tak naopak i zvýšený příjem bílkovin, mohou mít za následek mnohé zdravotní problémy. Zjednodušeně řečeno, aminokyseliny, základní stavební kameny bílkovin, neumí tělo uložit a proto nemůže být jejich nadbytek skladován – je využit jako zdroj energie. Tento nadbytek zatěžuje metabolismus, zvyšuje riziko selhání ledvin a mnohé další. Naopak strava s velmi nízkým příjmem bílkovin způsobuje nedostatek tolik důležitých aminokyselin, které slouží k regeneraci buněk a tkání v těle. Bílkoviny mohou být buď rostlinného nebo živočišného původu. Obě tyto bílkoviny jsou pro potkana důležité a poměr by měl být přibližně stejný. Mezi hlavní zdroje živočišné bílkoviny patří např. maso (nejlépe libové), drůbež, ryby (jsou pravděpodobně nejvhodnější maso), mléčné produkty, vejce… Mezi vhodné zdroje rostlinné bílkoviny patří zejména obiloviny a luštěniny. Mezi luštěniny se řadí i sója a produkty z ní, jejichž bílkovina je zcela srovnatelná se živočišnou a je možné ji využít jako její zdravou náhradu. Dále to jsou semena olejnatých rostlin a ořechy (např. mandle nebo vlašské a lískové ořechy). Ořechy je lépe kupovat nevyloupané a nechat potkana, aby si skořápku odstranil sám – nejen, že u vyloupaných ořechů dochází k rychlejšímu žluknutí tuků, ale potkan se u jejich zdolávání také trochu zabaví a zabrousí zoubky.

Jakoukoli potravinu bohatou na bílkoviny, kromě obilovin, je třeba podávat s mírou, každý den trochu, zejména pokud jde o živočišné bílkoviny. Její maximální příjem by měl být někde na této úrovni: jeden den podáme kousek masa, druhý den třeba kousek sýra, další den kousek vajíčka, potom třeba zase kousek masa a tak pořád dokola. U starších zvířat bohatě postačí, když takové potraviny podáme dvakrát až třikrát za týden. Rizika spojená s podáváním nesprávného množství bílkovin spočívají spíše v jejich dlouhodobém nedostatku či nadbytku, takže pokud se nám párkrát povede podat nadměrné či nedostačující množství bílkovin, žádné vážné dopady na jeho zdraví to mít nebude.

Tuky

Tuky jsou další, už podílově mnohem méně zastoupenou, základní složkou potravy. Jsou zdrojem energie, která je mnohem vydatnější než je tomu u sacharidů, avšak k jejich spalování dochází až po vyčerpání zásob glykogenu uloženého v játrech a svalech. Základním stavebním kamenem tuků jsou tzv. mastné kyseliny, které mohou být buď nasycené nebo nenasycené. Nenasycené mastné kyseliny jsou obsaženy převážně v rostlinných olejích a tuku, rybě, v semínkách (slunečnicové, lněné, sezamové, dýňové) a v ořechách. Jsou pro tělo obecně prospěšnější. Naopak nasycené mastné kyseliny najdeme třeba v sádle, mase, mléčných výrobkách…

Vláknina, vitamíny a minerály

Strava

Strava

Dostačující množství vlákniny a vitamínů dostane potkan do těla například z obilné části stravy nebo z ovoce a zeleniny, které by měli být součástí každodenního jídelníčku potkana. Není třeba potkanovi podávat speciální stravu s vysokým obsahem těchto složek. Navíc co se vitamínu C týče, tělo potkana je schopno si tento vitamín samo vyrobit a uchovat. Avšak velmi důležitou složkou jsou minerály, které jsou pro zdraví potkana velice důležité. Mezi nejdůležitější prvky, užitečné pro potkany, patří hlavně měď a vápník. Dále můžete doplňovat i hořčík a fosfor. Nejlepší způsob jak zajistit snadný příjem těchto minerálů, je koupit minerální blok v některém ze zverimexů či podobných obchodů s potřebami pro zvířata a máme po starostech. Nesmíme zapomenout ani na neustálý přístup k pitné, čisté a čerstvé vodě, samozřejmě v jakémkoli věku potkana.

2. Potkan ve věku 0 – 4 měsíců plus březí a kojící samice

Obě tyto fáze potkaního života spolu velmi úzce souvisí. Plody vyvíjející se v děloze březí samice potřebují určité množství živin, které si berou prostřednictvím matky. Tyto nároky na výživu jsou poněkud odlišné od nároků dospělého potkana. Tato závislost pokračuje i po jejich narození, kdy jsou mláďata kojena mateřským mlékem. I přesto, že po 14 dnu jejich života začínají mláďata pomalu ochutnávat, kromě mateřského mléka, i pevnou stravu samice a kolem 4 týdnů je samice přestává kojit úplně, jejich nároky na odlišnou stravu stále pokračují… Uvedu zde už jen ty složky potravy, u kterých je nějaká změna.

Sacharidy

I zde tvoří tato složka potravy tu největší část z jejich celkového energetického příjmu za den. Množství jejího příjmu se odvíjí od množství příjmu bílkovin a tuků. Jednoznačně však musí být příjem sacharidů snížen, a to pro uvolnění místa zvýšenému příjmu bílkovin a tuků, jak bude dále vysvětleno.

Bílkoviny

Strava

Strava

I přesto, že jsou z biologického hlediska funkce bílkovin velmi rozmanité, mají za úkol zejména budovat. Z tohoto tedy vyplývá jejich ohromná důležitost pro správný vývoj a růst každého živého organismu. Zejména důležité jsou potom bílkoviny živočišného původu, které obsahují tzv. esenciální aminokyseliny. Tyto esenciální aminokyseliny si tělo neumí samo vytvořit, a proto je odkázáno na jejich příjem v potravě. Neznamená to ovšem zvýšit přísun těchto bílkovin mnohonásobně! Příliš mnoho živočišných bílkovin může vést k nepřiměřenému růstu mláďat, což se může velmi neblaze projevit na jeho zdravotní stránce v budoucnu. První mateřské mléko, které mládě potkana pozře, se nazývá „kolostrum“ nebo také „mlezivo“ a obsah jeho bílkovin je v této fázi nejvyšší. Toto první mléko je velmi výživné, husté a obsahuje nejvíce obranných látek. Během těchto dvou období potkaního života by měl být tedy snížen příjem sacharidů, aby uvolnil prostor zvýšenému příjmu bílkovin. Ovšem nesmíme to zase přehánět. Můžeme tedy podávat lehce zvýšený přísun potravin bohatých na živočišné bílkoviny (maso, drůbež, ryba, mléčné výrobky a vejce). Potraviny bohaté na rostlinné bílkoviny jsou jak jsme si již psali obiloviny, luštěniny, semena olejnatých rostlin…

Tuky

Nároky na tuky jsou, podobně jako na bílkoviny, během těchto období zvýšené. Tuky jsou, kromě zásobní energie, nezbytné pro dobré vstřebávání některých vitamínů, ale nejen to. Mateřské mléko potkaní samice obsahuje zvýšený podíl tuků. Pro správný růst a vývoj potkaních mláďat jsou tuky stejně důležité, jako bílkoviny. Tady bych asi trochu rozlišovala nároky březí a kojící samice od mláďat. Mláďatům určitě neuškodí ani velmi výrazné zvýšení příjmu tuků po přejití na pevnou stravu, než březím a kojícím samicím, které by potom mohly mít problémy s obezitou. S věkem postupně toto navýšení u mláďat snižujeme. U březích samic můžete tuky lehce navýšit až nejlépe v druhé části jejich březosti. Zejména důležité jsou zde tuky obsahující nenasycené mastné kyseliny. Ty jsou obsaženy převážně v potravinách rostlinného původu. Pro potkany v tomto období jsou vhodné potraviny jako na příklad ořechy, slunečnicová, lněná, sezamová a dýňová semínka, které jsou také, kromě nenasycených mastných kyselin a rostlinných bílkovin, velmi bohaté na mnoho a mnoho vitamínů a minerálů, pro potkana prospěšných. Ale pozor, podávat s mírou.

3. Potkan ve věku 19 a více měsíců

V tomto věku už potkana považujeme za staršího jedince. Jeho nároky na stravu nejsou zase tolik odlišné od stravy pro dospělého mladého potkana, ale přece jen je tu drobný rozdíl. Opět uvedu jen ty složky, na které je třeba si dát pozor.

Bílkoviny

Strava

Strava

Jelikož mohou být starší jedinci více náchylní na vznik onemocnění ledvin, doporučuje se v tomto věku lehce snížit příjem bílkovin. Nadbytek bílkovin v těle je játry rozložen na aminokyseliny a po té v podobě močoviny vyloučen ledvinami z těla, což může vést k jejich zatížení. Společně s močovinou ovšem odchází i značné množství minerálních látek, zejména vápníku. Nedostatek tohoto vápníku si potom tělo bere z kostí a tak dochází k jejich oslabení. V dlouhodobém hledisku to může posléze vést i k ledvinovým kamenům a u jedinců, u kterých již nějaké poškození ledvin probíhá či k tomuto mají nějaké genetické indispozice, i k jejich selhání. Zde bych podávala potraviny bohaté na bílkoviny jen velmi opatrně. Dostatek rostlinné bílkoviny získá starší potkan na příklad z obilovin, a živočišnou bílkovinu z kousíčku potraviny, která je na ni bohatá. Které to jsou jsme si již psali.

Vitamíny a minerály

Pro staršího jedince určitě velmi důležité, a proto bych, kromě každodenního podávání ovoce a zeleniny, doporučovala koupit do klece vápníkový a minerální blok.

Množství stravy

Co se množství stravy týče, je dobré podávat pouze takové množství, které bude mít potkan pouze na jeden den. Je dokázáno, že mírně snížený energetický denní příjem zvyšuje délku jeho života. Ovšem nemusí nutně souviset s množstvím potravy. Je nutné toto od sebe rozlišovat. Kolik toho asi tak přibližně náš malý strávník sní se dá lehce vypozorovat. Pokud mu naopak budeme podávat mnohem více než je schopen za jeden den sníst, potkan si z misky samozřejmě vybere jen to, co je pro něj chutnější a obilovin se v takovém případě ani nedotkne. Není to dobře, jelikož poslední co v misce zůstává je vždy obilí. To přijde na řadu až když už pro potkana není jiné zbytí. Důležité je učit potkana na obilí od útlého věku. Staršího jedince s určitými stravovacími návyky už bohužel jen stěží předěláte…

Závěrem

Na všech zakoupených produktech by měl být na jeho zadní straně uveden obsah všech tří základních složek stravy (sacharidy, bílkoviny, tuky). Podle toho snadno a rychle poznáme zda je výrobek vhodný pro každodenní podávání, nebo zda jde o potravinu, kterou bychom potkanovi měli dávat spíše jen občas, nebo dokonce vůbec. Není třeba se stresovat s tím, zda-li dávám svému potkánkovi přesné množství tohoto či onoho, ale určitě neuškodí trochu se zajímat o jeho stravu a vědět něco málo o vlivu některých složek na jeho organismus.

Autor: Lucie Černušková


Jak citovat tento článek:

. Jak krmit – rozdělení výživových doporučení dle věku potkana czkp.cz [online].
2024 [cit. 2024-04-20]. Dostupné z http://www.czkp.cz/ja-potkan/neco-na-zub/jak-krmit-rozdeleni-vyzivovych-doporuceni-dle-veku-potkana/.




Český klub potkanů z.s.

Czech Fancy Rat Club

czkp@email.cz

© 2013 - 2016

Všechna práva vyhrazena

webdesign: czgrafik.cz

programování webu: Lukáš Maleček (Dr.LuckyLuke)

Reklamní lišta poskytovatele prostoru: