O plemenech laboratorních potkanů | CZKP
Český klub potkanů z.s.
Czech Fancy Rat Club

O plemenech laboratorních potkanů

Sprague-Dawley potkani

Kmen pochází z roku 1925, byl vyvinut Robertem Dawleyem ze zkřížení samice kmene Wistar s hybridním hooded samcem. V roce 1955 jejich chov přejal Charles River Laboratories. Z jejich chovů v Německu se dovážejí naši samci ve věku cca dvou měsíců. Jde o zvířata chovaná v režimu SPF (specific pathogen free), což znamená, že potkani se celé generace nesetkali s významnými patogeny – zejména bakteriemi, které normálně osidlují potkany v běžných chovech a při stresu se stávají vyvolavateli onemocnění, zejména abscesů a zápalu plic. Za běžných podmínek se rychle kolonizují a pokud nejsou vystaveni stresu, zvyknou si a žijí jako normální zvířata. Samice Sprague-Dawley mají početné vrhy a jsou příkladné matky.

1_Karolina_Turnovcova

Samec Sprague-Dawley vybírá dropsy při cvičení ve staircase
Autor fota: Karolína Turnovcová

Sprague-Dawleyové jsou velmi zvědaví, nebojácní a inteligentní potkani. Poměrně rychle rostou a ve věku 3 – 4 měsíců mohou samci vážit i přes půl kila, aniž by byli obézní – jsou to spíš pěkní kulturisti :-) Jsou zvyklí na společnost jiných samců, i když se vytvoří nová skupina dospělých. I nejlítější boj skončí maximálně škrábancem a tím je vše vyřízeno, nadále už se neperou. Nevím, co by kdo Sprague-Dawleyovi musel udělat, aby mu ukousl prst jako permanentně přednaštvaný Wistar. I když se SD potkanovi hodně „ubližuje“, např. při ošetřování abscesu – maximálně ulovený prst požmoulá a zase pustí.

Všichni Sprague-Dawleyové jsou červenoocí albíni. Mají delší hlavu a ocas než vzhledově totožní Wistarové.

2_Karolina_Turnovcova

Matka Sprague-Dawley se čtrnáctidenními mláďaty
Autor fota: Karolína Turnovcová

Rowett nude potkani

Plemeno bezsrstých potkanů, v Charles River Deutschland chované od 1994. Mutace se objevila poprvé v jedné kolonii outbredních Rowett Hooded ve Skotsku. Homozygotní nu-/nu- potkani jsou černí nebo hnědí hooded patchwork s velmi hrubou zcuchanou srstí a nemají thymus (brzlík). Mají proto defektní specifickou buněčnou imunitu, makrofágy, granulocyty a NK buňky fungují normálně. Z tohoto důvodu se chovají v izolátoru v přísných podmínkách a nejsou vhodní pro domácnost. Heterozygoti a dominantní homozygoti jsou zdraví a mají velmi lesklou přiléhavou srst. Jsou také mnohem větší než bezsrstí jedinci.

3_Karolina_Turnovcova

Bezsrsté samice vypadají poněkud podvyživeně
Autor fota: Karolína Turnovcová

4_Karolina_Turnovcova

Chlupatá samice chovaná v domácnosti, rok stará
Autor fota: Karolína Turnovcová

Long-Evans

Další potkani chovaní v laboratoři patří k plemeni Long-Evans. Jsou to bílo-černí capped, husky, nejčastěji hooded nebo variegated, až berkshire nebo i celí černí. Velmi milí neagresivní potkani.

5_Karolina_Turnovcova

Samička Long-Evans ve věku čtyř týdnů
Autor fota: Karolína Turnovcová

GMO Sprague-Dawley

Tento potkan je geneticky pozměněn. Nese gen pro protein z medúzy. Jeho oči zeleně fluoreskují zejména pod UV světlem. Nazelenalé jsou i jeho svaly, krev a kostní dřeň. Taková zvířata není možné získat žádným způsobem, jednalo by se o havárii – únik GMO organismu podléhající hlášení s nepříjemnostmi pro všechny zúčastněné. Nepříjemnostmi myslím vyšetřování a popotahování od Ministerstva pro životní prostředí, odboru environmentální ochrany a České inspekce životního prostředí. Možná pokuta až ve výši 2 000 000 Kč, kdybyste měli takové zvíře doma a ještě jste se to pokoušeli chovat dál, takže se ani nesnažte podobná zvířata získat.

6_Karolina_Turnovcova

GMO Sprague-Dawley
Autor fota: Karolína Turnovcová

7_Karolina_Turnovcova

Zelenoocí Sprague-Dawleyové
Autor fota: Karolína Turnovcová

Lewis

Inbrední plemeno potkana vzniklé z plemene Wistar už během padesátých let. Inbrední v tomto případě znamená, že všechna zvířata jsou navzájem imunologicky kompatibilní. Transplantát z jednoho je možno přenést na jiného jedince bez nutnosti užití imunosupresní léčby. Lewisové jsou také červenoocí albíni, celkově gracilnější stavby a dospělí Lewisové jsou sotva poloviční proti mohutným Sprague-Dawleyům či Wistarům. Mají málo četné vrhy. Nejsou vůbec agresivní, ale jsou lekaví a plaší. Pro domácí chov se nehodí – pověry o sklonech k nádorům nejrůznějších orgánů a tkání u potkanů z laboratoří platí právě o nich.

Brown Norway

Další příklad inbredního plemene. Brown Norwayové jsou hnědí neaguti potkani střední velikosti i mohutnosti. Tito potkani jsou velmi klidní a nekousaví. Mají poměrně tupý čumák, širokou hlavu a malé uši. Byli vyvinuti z kolonie divokých potkanů nachytaných v 30. letech 20. století, kde se v padesátých letech objevila spontální non-aguti mutace.

8_Karolina_Turnovcova

Samec Brown Norway
Autor fota: Karolína Turnovcová

Další plemena, která je možné získat v ČR, dováží firma AnLab z německých chovů (Taconic, Envigo). Prodej je možný pouze do akreditovaných laboratoří, ne soukromým chovům a fyzickým osobám.


Jak citovat tento článek:

. O plemenech laboratorních potkanů czkp.cz [online].
2024 [cit. 2024-12-07]. Dostupné z http://www.czkp.cz/ja-potkan/vse-kolem-me/o-plemenech-laboratornich-potkanu/.




Český klub potkanů z.s.

Czech Fancy Rat Club

czkp@email.cz

© 2013 - 2016

Všechna práva vyhrazena

webdesign: czgrafik.cz

programování webu: Lukáš Maleček (Dr.LuckyLuke)

Reklamní lišta poskytovatele prostoru: